петък, 21 ноември 2008 г.

Мъчи ни кашлица- какво да правим?

Метеорологичните динамич­ни промени в този сезон улес­няват простудите. Наистина кашлиците зачестиха, но важно е да се знае основното за тях и да се лекуват правилно.

Има две основни групи при­чини за зачестяването на каш­лицата: външни и свързани с ор­ганизма. Външните са ясни: влошени метеорологични усло­вия, масови контакти между хо­рата (здрави и кихащи, кашля­щи); замърсен въздух, който съ­държа вредни газове, повече въглероден двуокис и по-малко кислород. От вредните газове на практика тютюневият дим най-бързо и опасно уврежда диха­телните пътища.

Как реагира организмът на това и защо се появява кашли­цата. Поначало кашлицата е за­щитен рефлекс на дихателните пътища: почиства от вредни га­зове и примеси вдишвания въз­дух и увеличения секрет в бели­те дробове. Има много научни изследвания и доказателства за вредата от тях, особено за тю­тюневия дим. Той предизвиква кашлица - в началото рефлектор­на, очистваща. Но ако вдишва­нето на тютюневи газове продъл­жи и е системно - процесът ста­ва болестен. Появява се мъчи­телна кашлица, в началото от го­рен тип (носоглътка, фаринкс, ларинкс), но промените обхва­щат и трахея, бронхи, алвеоли (бронхити, емфизем). Стига се и до дихателна недостатъчност и белодробно сърце с всички ин-валидизиращи последици.

Каква е повредата в белите дробове? Нормално в лигавица­та на горните дихателни пъти­ща има особени ресничести клетки. Те имат задачата на ес­тествена бариера за белите дро­бове (оттам и за организма), по­ради уникалното си свойство да „разпознават" вредните приме­си във вдишвания въздух и да ги изчистват. Но когато вредни­те съставки във въздуха са пос­тоянни, ежедневие, стига се до парализиране на ресничестите клетки в дихателните пътища и очистването намалява и свър­шва. Създават се условия и за активиране на нормалната бак­териална флора на белите дро­бове и тя лесно се превръща в болестна.

Важно е да се знае, че в на­чалото кашлицата винаги започ­ва като рефлекторна и този ефект трябва да се използва (не бързайте с лекарствата).

Началната кашлица е суха, дразнеща, с променен глас, мо­же да е еластична. Тя насочва към възпаления на носа, фарин­кса. Когато болестният процес обхване и ларинкса, кашлица­та става особено мъчителна, на пристъпи, лаеща, с променен до липсващ глас. Когато възпале­нието обхване и бронхите, бронхиолите и алвеолите, каш­лицата става „дълбока и влаж­на". Тогава се откриват и хри­повете в белия дроб. Храчките са в различно количество и от­деляне (лесно - при втечнен сек­рет; трудно - при лепкави и гъс­ти храчки). Изхвърлянето на храчките най-често облекчава кашлицата, но може и да не се стигне до този ефект.

Лечението на кашлицата трябва да бъде етапно съобразено с причините и стадия на въз­палителния процес. Неадекватно­то лечение може да я влоши и заблуди за ефекта Това най-чес­то става при самолечението.

Ако веднага започнете да вземате успокоителни таблетки за кашлицата (те действат на ни­во мозък - център на дишане и кашлица) и особено, ако лече­нието продължи дълго, ефектът може да е сериозен. Може да се получи потискане на дишането и кашлицата, резултатът е - за­дух и неефективна кашлица. (Особено опасно е при деца и възрастни хора.) Когато кашли­цата е влажна, с обилен секрет и се потисне центърът на диша­не и кашляне, стига се до задух, кьркореща кашлица и невъзмож­ност да се отдели секретът (бе­лият дроб е „напълнен"). Лече­нието задължително се съобра­зява с етапа и вида на кашлица­та (суха, начална, влажна и т.н.).

Щом закашляте, не бързай­те да си купувате сами лекарст­ва. Започнете с общоизвестни­те лечебни мерки: затоплящи процедури, гаргари, билкови ча­йове, ароматни пръчици и мас­ла. Ние сме богати на билки с противокашличен ефект. Ако не знаете - мащерката е водеща ус­покояваща кашлицата билка, особено когато кашлицата е еластична (дори повлиява кок-люша). Но не се лекувайте сами дълго - ако не се получи ефект до ден-два, посетете лекар.

ПРЕПОРЪЧВАМЕ ВИ: ТАЙНАТА РЕЦЕПТА НА ЛИДИЯ КОВАЧЕВА - Отслабни с Лекота!

figurata.com


Няма коментари: